Efor Turizm Soğanlı  tur programı

550  TL
Ulaşım,profesyonel rehberlik,öğle yemeği,müze ve örenyeri girişleri,vergiler

 

Mustafapaşa(Sinasos)

 

 

Eski rum köyü.Medrese ve rum taş işçiliğinin en güzel örnekleriyle işlenmiş evler.Son yılların gözde turizm alanlarındandır.Dizi filmlerin vazgeçilmez mekanıdır.

 

 

 

 

 

Taşkınpaşa(Damsa)

 

 

Yolumuz üstünde Karamanlı Emirlerinden Taşkın Paşa tarafından yaptırılmış bir medrese ve Cami vardır.Restore edilen Medrese kütüphane olarak kullanılmakta,cami ise halen ibadete açık olarak işlevini sürdürmektedir.Her iki eser mimari yönden birer şaheser olarak anlatılabilir.Külliyenin bakımı için Mustafapaşa köyünün gelirlerinin vakfedildiği bilinmektedir.Külliye ,1350 yıllarına tarihlendirilmektedir.Güzergahta Keşklik Manastırı var..

 

 

 

 

 

Şahinefendi (Söveşe)-Sobesos antik kenti

 

 

Kırkharamiler ve Altıparmak Kiliseleri ile 2002 yılından bu yana kazı çalışmaları yapılmakta olan Sobesos antik kenti dikkate değer gezi yerlerindendir

 

 

 

 

 

Soğanlı

 

 

Soğanlı Vadisi Roma Döneminden itibaren yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Romalılar taş mekanları mezarlık, Bizanslılar ise yerleşim yeri ve kilise olarak kullanmışlardır. Bölgedeki 50'ye yakın kaya kilise ve mağara içinde özellikle Karabaş, Tokalı, Yılanlı ,Kubbeli,Saklı ve St. Barbara(Tahtalı) Kiliseleri günümüze kadar ulaşan iç süslemeleriyle oldukça dikkat çekicidir.Özellikle Karabaş kilisesi kaya kiliselerde 3 ayrı dönem fresk yapılmış olduğunu göstermesi bakımından dikkate değerdir.

 

 

Soğanlı,bez bebek yapımıyla son yıllarda tur güzergahlarının vazgeçilmezi olmuştur.

 

 

Bu turumuzda Öğle yemeği bu köyde verilmektedir.

 

 

Tilköy kervansarayı,Derinkuyu yeraltı şehri,Göre panorama..